Algorytm:

Programy- Za i przeciw
tymczasowemu rozwiązaniu problemu raportowania 1 wolnego terminu i harmonogramów przyjeć


  • I. Wstęp: harmonogramy a należyte vacatio legis

    Sprawa harmonogramów i właściwej implementacji tego obowiązku do systemów gabinetowych jest dobrym przykładem tego, o czym Naczelna Rada Lekarska mówi od dłuższego czasu , tzn. o pojęciu vacatio legis. Każdy zobowiązany przez przepis prawa podmiot musi mieć odpowiednią ilość czasu na dostosowanie się do nowego obowiązku.
    Harmonogramy zostały ustanowione ustawą z grudnia 2018 r. W dniu oddania do użytku przewodnika nie ma jeszcze określonych dokładnych formatów ich sprawozdawania i prowadzenia. Tak więc technicznie rzecz biorąc, żaden z dostawców oprogramowania nie zaimplementował jeszcze tej funkcji i zakup, którego jednym z kryteriów jest zabezpieczenie wykonania przez gabinet tego obowiązku może się odbyć tylko na drodze wzajemnego zaufania gabinet-dostawca oprogramowania, źe ten ostatni poradzi sobie z tematem, kiedy szczegółowy format tych raportów zostanie określony. W pismach i wypowiedziach podkreślamy dobitnie , że cyfryzację trzeba traktować jako całość. Lekarz nie kupi programu osobno dla recepty, osobno dla dalszego EDM-u i osobno dla harmonogramów. Chce najczęściej kupić jeden program, który obsłuży wszystko.


II. Za i przeciw


przeciwza
Zaangażowanie do sporządzania harmonogramu przyjęć innego programu niż docelowy może być o tyle niewygodne, że harmonogramy zawierają w sobie listę oczekujących.
Wygoda podpowiadałaby dodawanie pacjenta do listy oczekujących z odnalezieniem jego całego rekordu w bazie i automatycznym wpisaniem potrzebnych do listy oczekujących danych pacjenta. Inaczej, jeśli program do prowadzenia tylko harmonogramów nie będzie budował bazy danych, będziemy musieli wpisywać te dane każdorazowo ręcznie.
Tymczasowość może być o tyle racjonalna, że historyczne dane z harmonogramów (oprócz tego że jako dokumentacja muszą być odpowiedni czas przechowywane) nie mają większej wartości historycznej i większego znaczenia dla naszych relacji z pacjentem.
Co innego dane o leczeniu pacjenta- te mają znaczenie podstawowe.
Zakończenie pracy w tymczasowo zaadaptowanym programem nie będzie więc powodowało takich skutków jak zmiana programu, w którym zapisujemy dane o leczeniu pacjenta, więc ostatecznie można się na to zdecydować.


III. Czym są harmonogramy przyjęć?

Podstawy Prawne-
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej  zwiń/rozwiń