wstecz

Zrzuty danych dokumentacji medycznej
prowadzonej w postaci elektronicznej

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r.w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania czytamy:

§80
Dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym:
[...]
7) eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;

O różnicach pomiędzy obecnie prowadzoną, "klasyczną dokumentacją" choć w postaci elektronicznej a Elekaroniczną Dokumentacją Medyczną traktuje inna broszura tego cyklu [Co jest czym?].
Choć do wprowadzenia EDM jest jeszcze sporo do zrobienia, kiedyś ten moment nadejdzie. Jedną zaś z funkcji Systemu Informacji Medycznej będzie przejmowanie elektronicznej dokumentacji po likwidowanych podmiotach. Programy obsługujące EDM będą więc musiały taką techniczną możliwość posiadać.

Jest jeszcze drugi ważny powód:
Programy mogą się różnić i to dość zasadniczo pod względem sposobu rozliczania się z dostawcą oraz zasadami wsparcia technicznego. Możliwe jest , że z takich czy innych względów lekarz będzie chciał zmienić program . Kluczowe będą tu zasady współpracy a przede wszystkim koszty wsparcia technicznego i aktualizacji oraz rzetelność zespołu dostawcy oprogramowania.
Może się zdarzyć, że całokształt tych spraw będzie dla lekarza niesatysfakcjonujący i będzie chciał zmienić oprogramowanie. Jeśli nie będzie miał w tym programie , którego używa funkcjonalności zrzutu dokumentacji do jakiegoś typowego „otwartego” formatu, decyzja lekarza o zmianie programu będzie wiązała się z tym, że w nowym programie:
  • a/będzie zakładał bazę osobową pacjentów od nowa;
  • b/ nie będzie w nowym programie miał wpisów sprzed zmiany oprogramowania
a więc będzie musiał posługiwać sie jednoczesnie i starym i nowym programem. Takie uwarunkowania z pewnością będą zniechęcały do zmiany . A możliwość zmiany zawsze powinniśmy sobie zostawić.

Dlaczego w tabeli funkcjonalności jest wzmianka, że wspomniany przepis wymaga zmiany?
Przepis odwołuje się do art.13 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Problem w tym, że art.13 tej ustawy został w 2017r uchylony. Dopóki Minister Zdrowia nie zmieni tego przepisu, inaczej sytuując źródło wzoru takiego zrzutu, dopóty wzór taki nie powstanie. Firmy informatyczne nie będą więc miały wiedzy jaką strukturę dla takiego zrzutu bazy danych w programie ustanowić.
Nie zmienia to faktu, że instalacja funkcji zrzutu dokumentacji jest wymogiem. Taki stan prawny potwierdzają pisma, jakie NRL otrzymała z MZ i UOKiK.